Vrch sa vypína na pomedzí Trenčianskeho a Zlínskeho kraja a okresov Nové Mesto nad Váhom a Uherské Hradiště. Slovenská, juhovýchodná časť masívu, patrí do katastra obce Lubina, severozápadná zasahuje na územie moravskej obce Strání.
Tu stojaca Holubyho chata je jedinečná nielen svojou polohou, ale má i zaujímavú históriu. Jej základný kameň bol položený v roku 1923. Pomenovali ju z úcty k životu a dielu evanjelického farára Jozefa Ľudovíta Holubyho (1836 - 1923), ktorý botanizoval v okolí Javoriny. Miesto na výstavbu vybrali pri silnom prameni horskej vody, kde bol už terén upravený a kde mohla útulňa a neskôr chata vzniknúť. Na slovenskej strane stavba vyrástla i z dôvodu pekného výhľadu na Považie a tiež preto, že tu bola krytá proti silnému severozápadnému vetru. Tak ako staviteľ Josef Jirásek z Uherského Brodu sľúbil, do roka bola chata postavená a slávnostne ju otvorili 6. júla 1924. Jedinečný archívny materiál k výstavbe prvej chaty sa nachádza v Státním archíve v Uherském Hradišti. Chata však slúžila turistom iba dva roky a 6. decembra 1926 zhorela do tla. Zostali iba kamenné základy a murovaný komín.
V júli 1928 bol položený základný kameň novej chaty. Projekty uložené v Štátnom archíve Trenčín sú už z roku 1927, podpísaný je na nich známy pražský architekt František Svoboda. Staviteľom bol Jozef Hanuš z Uherského Brodu. Slávnostne bola nová chata otvorená 22. júna 1930.
Po roku 1939 a rozpade Československa bola Holubyho chata miestom dramatických udalostí. Cez hranice Protektorátu boli napríklad prevádzaní českí vlastenci, ktorí sa nezmierili s okupáciou svojej domoviny. Chatu počas SNP občas využívali partizáni pôsobiaci v oddieli Hurban. V apríli 1945 bola nakrátko obsadená nemeckým vojskom, ale to po postupe frontu odišlo.
Za socializmu chata viackrát zmenila majiteľov. Vlastníkmi boli Stredoslovenské hotely Ružomberok, Turista - národný podnik Piešťany, Reštaurácie a jedálne Trenčín. Tie financovali v roku 1968 rozsiahlejšiu rekonštrukciu celej chaty, vodovod i kanalizáciu. Po roku 1989 kúpil chatu Miroslav Masaryk, od novembra 2006 bol majiteľom Miro Martinček, ktorý vrátil Holubyho chate nielen jej niekdajšiu podobu, napríklad prístavbou architektonicky zaujímavého vstupu, ale i historickú vážnosť. Na priečelí chaty sa jeho zásluhou skvie nová busta Jozefa Ľudovíta Holubyho od akademického sochára Stana Mikuša. Chata prechádza za plnej prevádzky postupne rekonštrukciou a má sa upraviť aj jej okolie tak, aby prilákala čo najviac turistov z moravskej i slovenskej strany hraníc.
zdroj: www.holubyhochata.sk