PLASTY zberáme do označených žltých, bielych alebo červených nádob alebo plastových vriec, do ktorých PATRIA:
NEPATRIA:
Poznámka: Plastové fľaše pred vyhodením treba stlačiť a tým znížiť ich objem!
Sklo zberáme do označených zelených nádob alebo zelených plastových vriec, do ktorých PATRÍ:
NEPATRIA:
Poznámka: Jednotlivé sklené obaly treba vypláchnuť a odstrániť ich prípadné znečistenie!
Papier zberáme do označených modrých nádob alebo modrých plastových vriec, do ktorých PATRIA:
NEPATRÍ:
Poznámka: Obaly väčších rozmerov je treba rozrezať, prípadne stlačiť z dôvodu zníženia ich objemu!
Kovové obaly, zberáme do označených červených, bielych a žltých nádob alebo plastových vriec, do ktorých PATRIA:
NEPATRIA:
VKM obaly (viacvrtvové kombinované materiály, „tetrapaky“) zberáme do označených bielych, čerevných a žltých nádob alebo plastových vriec, do ktorých PATRIA:
NEPATRIA:
Poznámka: Jednotlivé obaly treba vypláchnuť, odstrániť prípadné znečistenie a rozrezať, prípadne stlačiť jednotlivé obaly, aby sa znížil ich objem!
Bioodpad zberáme do označených hnedých nádob alebo priamo na domácich kompostoviskách, do ktorých PATRIA:
NEPATRIA:
ZMESOVÝ KOMUNÁLNY odpad zberáme do šedých nádob, do ktorých PATRÍ:
NEPATRÍ:
DROBNÉ STAVEBNÉ ODPADY, NEBEZPEČNÉ ODPADY, OBJEMNÉ ODPADY, ELEKTROODPADY A OREZY DREVÍN zberáme donáškovým spôsobom v rámci prevádzky Zberového dvora BRANTNER Slovakia, s.r.o.
ČO SA DÁ KOMPOSTOVAŤ?
Kompostovať môžeme všetky biologické odpady, ktoré vznikajú v domácnosti, záhrade, na poli alebo pri chove hospodárskych zvierat. Ideálna je mnohoraká zmes najrozličnejších materiálov,ktorú musíme vhodne upraviť (podrviť, posekať, zvlhčiť, atď.) a dobre premiešať. Do kompostoviska nedávame žiadne nerozložiteľné odpady (sklo, kovy, plasty, chemické prostriedky, lieky, oleje, jednorazové plienky), zvyšky varených jedál, mliečne výrobky, mäso, kosti a ryby (lákajú zvieratá, skoro podliehajú skazeniu a potom nepríjemne zapáchajú), popol z uhlia, zvyšky z lakovaného
a natieraného dreva a drevotriesky, výkaly mäsožravých a chorých zvierat. Klíčivosť húževnatých burín a ich semien zničíme, ak ich necháme pred kompostovaním skvasiť v nádobe s vodou. V lete nám na to stačí cca 15 – 20 dní (kým sa neprestane v nádobe tvoriť pri miešaní pena).
NAJPOUŽÍVANEJŠIESPÔSOBY KOMPOSTOVANIA
Najjednoduchším spôsobom je kompostovanie v hrobli (kope). Stačí, ak materiál upravíme, premiešame a uložíme do požadovaného tvaru. Tento spôsob sa používa hlavne tam, kde je dostatok priestoru a väčšie množstvo materiálu. Druhým, estetickejším spôsobom je kompostovanie v zásobníkoch. Tie môžu byť z rôznych materiálov (drevo, plast, pletivo, kov, betón, kameň alebo ichkombinácie). Môžeme si ich kúpiť alebo svojpomocne vyrobiť napr. z odpadových materiálov (staré nepotrebné dosky, drevené a plastové palety, staré sudy, pletivo...).
KEDY JE KOMPOST ZRELÝ?
Do nádobky s vlhkým kompostom vysejeme semienka žeruchy siatej. Ak nám počas týždňa väčšina semien vyklíči, znamenáto, že kompost už neobsahuje nijaké látky škodlivé pre rastlinya môžeme ho už použiť v záhrade. Intenzívne zelené klíčne lístky svedčia o vyzretom komposte, zatiaľ čo žlté alebo hnedélístky o surovom. Ak vyklíči len málo semien, musí sa kompost podrobiť ešte ďalšiemu rozkladu.
AKO VYUŽIŤ HOTOVÝ KOMPOST?
Vyzretý kompost je hnedej až tmavohnedej farby, jemnej hrudkovitej štruktúry, nezapácha, ale vonia ako lesná pôda.Jeho prednosti sú v tom, že má schopnosť zadržiavať voduv pôde, prevzdušňovať ju a zásobovať ju živinami. Surový kompost, ktorý ešte nie je úplne rozložený, aplikujeme na pôduna jeseň. Vyzretý kompost môžeme aplikovať kedykoľvek napr. pri výseve; výsadbe priesad, stromov a kríkov; hnojenie trávnikov a záhrad. Kompost má pH neutrálne a preto nie je vhodný ku kyslomilným rastlinám ako sú napr. čučoriedky, azalky. Kompost nikdy nezaorávame, len ho jemne zapravíme do zeme. Na dostatočné zásobenie pôdy živinami stačí pre väčšinu pestovaných rastlín 1 cm vrstva kompostu ročne. Potrebujeme k tomu 10 litrov kompostu na 1 m² pôdy.
Manuál opatrení predchádzania vzniku odpadu v meste Myjava
(944.39 kB)
V auguste 2022 sa začali na niektorých kontajnerových stojiskách v Myjave objavovať nové zberné nádoby s oranžovým krytom, ktoré - ako už dnes isto dobre vieme - slúžia na zber použitých olejov.
Do týchto kontajnerov teda môžeme odovzdávať všetky jedlé oleje a tuky, ktoré doma používame pri príprave jedla. Cieľom zberu tejto komodity je, aby použitý olej v našich domácnostiach nekončil vo výlevkách, v odpadových systémoch, čo so sebou prináša negatíva nielen pre ekológiu. Pozrime sa teraz na to, ako olej a tuk v domácnosti správne zbierať tak, aby to bolo pre vás čo najpohodlnejšie.
Nájdite vhodnú fľašu
Na triedenie sa hodí akákoľvek PET fľaša so skrutkovacím viečkom – od klasickej minerálky, sladených nápojov, džúsov, mlieka, použitého oleja, ale aj od pracích či umývacích prostriedkov. Jednoduchšie sa vám bude olej prelievať do fliaš so širokým hrdlom, ako majú ľadové čaje, džúsy alebo mlieko.
Olej z varenia, vyprážania a jedál môžete do PET fľaše prelievať buď priamo, alebo si môžete pomôcť „medzistanicou“, a to skleneným zaváracím pohárom so skrutkovacím viečkom. Priamo do PETky odporúčame zlievať skôr domácnostiam s nižšou produkciou oleja, ktorý pochádza najmä zo studenej kuchyne (šaláty, nakladané dobroty a pod.). Naopak, sklenený zavárací pohár znesie vyššie teploty oleja a lepšie sa do neho prelieva z panvice či pekáča.
Opatrne olej prelejte
Pri samotnom prelievaní je vhodné použiť lievik, obzvlášť ak má fľaša užšie hrdlo alebo ak máte väčšie množstvo oleja. Pokiaľ olej obsahuje veľa pevných zvyškov jedla (z nakladanej zeleniny, z vyprážania a pečenia), môžete ich zachytiť sitkom, aby vám lievik neupchali. Do PET fľaše ani do pohára nikdy neprelievajte horúci olej, môže dôjsť k roztaveniu fľaše alebo dokonca popáleniu!
Olej vždy vlievajte pomaly a opatrne, aby vám nepretiekol cez okraj. Rozliaty olej dokáže narobiť peknú neplechu, majte preto po ruke servítku či papierovú utierku, aby ste mohli olej v prípade kvapnutia rýchlo zotrieť. Bezpečnejšie je umiestniť PET fľašu pri liatí do drezu.
Tip: Väčšie objemy oleja, napr. z fritovacieho hrnca, vlievajte radšej pomalým, ale sústavným prúdom. Pri nakláňaní hrnca a opätovnom vrátení vám olej potečie z vonkajšej strany a bude kvapkať všade okolo.
Pevné tuky nechajte roztopiť
Pevné tuky ako maslo, masť, stužené tuky alebo výpek môžete odobrať pomocou stierky či varešky alebo ich nechajte na pár desiatok sekúnd rozpustiť v mikrovlnnej rúre či ľahko rozohriať na panvici, v pekáči, v hrnci... Bežne im stačí teplota už okolo 40 °C, takže sa nemusíte báť popálenia, prasknutia či zrútenia fľaše.
Naplnenú fľašu odneste do olejového kontajnera
Po preliatí oleja zbernú nádobu dobre uzavrite a schovajte na miesto, kde nebude prekážať a kde nehrozí prevrhnutie či rozbitie (skrinka pod drezom, špajza a pod.). Akonáhle máte PET fľašu plnú, dobre ju uzavrite a odneste do najbližšieho olejového kontajnera, ktorý nájdete na našej mape. Do olejového kontajnera vhoďte celú a dobre zaskrutkovanú PET fľašu, olej nikdy neprelievajte alebo nevhadzujte v sklenenej nádobe.
Máte ďalšie nápady na zlepšenie alebo ste narazili na problém, ktorému je dobré sa vyhnúť? Určite nám dajte vedieť na našom facebooku Triedimolej.sk alebo instagrame triedimolej.sk.
Ako triediť olej? - videonávod (53.35 MB)
zdroj: triedimolej.sk