Úroveň vytriedenia komunálneho odpadu v meste Myjava dosiahla za rok 2023 hodnotu 59,20%.
Sadzba poplatku pre rok 2024 za uloženie zmesového komunálneho odpadu (20 03 01) a objemného odpadu (20 03 07) na skládku odpadov je 15,00 € za tonu. Táto sadzba je platná od 29. 2. 2024 do 28. 2. 2025.
Mesto Myjava v spolupráci so spoločnosťou BRANTNER Slovakia s. r. o. pripravuje v novembri roka 2024 v rámci zberu komunálnych odpadov jesenný zber odpadu z orezu drevín. Ten bude vykonávaný v oblastiach rodinnej zástavby v Myjave a v centrálnej oblasti Turej Lúky v mesiaci november tohto roka, pričom drevný odpad je potrebné sústreďovať do vyhláseného termínu na vyhradené miesto. Termín pre všetky oblasti mesta Myjava je od 4. do 8. 11. 2024 a pre oblasť Turej Lúky od 11. do 15. 11. 2024. Vyhradené miesta zberu sú stanovené nasledovne:
Pre oblasť Hoštáky
Pre oblasť Hurbanova ul.
Pre oblasť Jablonská ul.
Pre oblasť Jánošíkova ul.
Pre oblasť Kolónia
Pre oblasť Komenského ul.
Pre oblasť Kopánka
Pre oblasť Krmanova ul.
Pre oblasť Pri lesíku
Pre oblasť ulíc Staromyjavská a Trnovská
Pre oblasť Šimonovičova ul.
Pre oblasť Tehelná ul.
Pre oblasť Turá Lúka
Pre oblasť ul. Z. Zgurišky
Pre oblasť Závršky
Pre oblasť Žaboškreky
Pre lepšiu manipuláciu a šetrenie prepravných nákladov je orez drevín nutné skrátiť na dĺžku 1 – 1,5 m. Pozor! V súlade s § 3 ods. 5 písm. a) VZN č. 1/2016 o zbere a zneškodňovaní komunálneho odpadu sa zakazuje uložiť, alebo ponechať odpad na inom mieste, ako na mieste na to určenom. Zároveň sa zakazuje ukladať drevný odpad na zberné miesta mimo uvedeného termínu.
Mesto Myjava v spolupráci so spoločnosťou BRANTNER Slovakia s. r. o. bude vykonávať v sobotu 12. októbra 2024 zber veľkoobjemového odpadu na území mesta Myjava. Zber v mestskej časti Turá Lúka a na kopaniciach bude realizovaný o týždeň neskôr, v sobotu 19. októbra 2024.
V uvedených termínoch bude od občanov zberaný a odvážaný starý nábytok (sedačky, kreslá, skrine, postele, stoly, stoličky, kuchynské linky...) a ostatné objemné odpady (staré lyže, bicykle, kočíky, veľké zrkadlá, matrace, koberce...).
Pozor! Do zberaného odpadu nepatrí a nebude odvážaný nebezpečný odpad (žiarivky, použitý toner, oleje, nádoby od pesticídov, autobatérie, monočlánky, nádoby znečistené od farieb, lepidiel a ropných látok...), pneumatiky, elektroodpad (vyradené televízory, rádia, počítače, vysávače, žehličky, chladničky, sporáky, mrazničky...), stavebný odpad (zmesi betónov, tehiel, obkladačiek...), podlahové krytiny (linoleá, plávajúce podlahy...), uhynuté zvieratá, bežný zmesový komunálny odpad a triedené zložky komunálneho odpadu (papier, sklo, plasty, kovy a tetrapaky), sanitárna technika (umývadlá, vane, toalety...).
V deň zberu môžete do 8.00 hod. vyložiť k priestoru kontajnerového stojiska pri bytových domoch a pred svoj rodinný dom výlučne veľkoobjemový odpad, ktorý bude následne zvážaný pracovníkmi spoločnosti BRANTNER Slovakia na zberný dvor na vytriedenie a spracovanie.
Ešte raz vás prosíme, vykladajte len v deň zberu výhradne veľkoobjemový odpad, pretože iné odpady odvážané nebudú. Tie môžete v prípade potreby sami priniesť do areálu zberného dvora na Brezovskej ulici v Myjave. Ďakujeme vám za pochopenie a spoluprácu!
Spoločnosť BRANTNER Slovakia - prevádzka Myjava ponúka občanom novú službu v oblasti nakladania s odpadmi nazvanú BRANTNER Taxi - mobilný zberný dvor.
Jej cieľom je ponúknuť záujemcom odvoz objemného odpadu, ktorý možno odovzdávať v zbernom dvore bezplatne. BRANTNER Slovakia s. r. o. - prevádzka Myjava túto službu poskytuje na území mesta Myjava vrátane jeho kopaníc. Druhy odpadov, pre ktoré je možné objednať odvoz, sú nasledovné:
Služba sa nevzťahuje na:
Tieto druhy odpadov - okrem nebezpečného - vám spoločnosť odvezie po individuálnom objednaní si iného druhu služby.
Možnosti výberu služby sú nasledovné:
Stanovený termín odvozu odpadu - termín ponúkne dispečer BRANTNER Slovakia s. r. o.
Individuálny termín odvozu odpadu - termín po dohode s dispečerom BRANTNER Slovakia s. r. o.
V cene sú zahrnuté dopravné náklady, nakládka, odvoz a vykládka odpadu.
Postup pri objednaní služby:
Podmienky prijatia odpadu:
zdroj: BRANTNER Slovakia - prevádzka Myjava
Že je dobré triediť sklo, papier, plasty, elektroodpad, textil a ďalšie komodity, ktoré môžu byť vďaka recyklácii znovu užitočné, je nám už dávno jasné. Ale ako je to s olejom, do triedenia ktorého sme sa pred rokom pustili aj na Myjave?
Čo sa stane, keď olej vylejeme do umývadla alebo záchoda?
Na to príde skôr alebo neskôr každý. Olej sa v odpadových rúrach a sifóne postupne usádza, zráža a obaľuje steny rúrok. Obal sa neustále zväčšuje a nabaľuje ďalšiu mastnotu, zvyšky potravín a špinu, vodný kameň aj celé kolónie baktérií. Okrem čoraz viac nepríjemného zápachu tak jedného dňa nevyhnutne dôjde k úplnému upchatiu potrubia. Vy potom musíte odpad rozobrať a vyčistiť alebo použiť drastické chemické čističe.
Odpadová voda s vyliatym olejom navyše z vášho, aj mnohých ďalších domov pokračuje ďalej, do verejnej kanalizačnej siete. A tu dochádza k rovnakému procesu usadzovania a upchávania - len v oveľa väčšom meradle. Liter k litru z tisícov domácností, to sú hektolitre olejov a tukov, ktoré sa pomaly usádzajú v kanalizáciách a hrozia havarijným stavom. Skúste si niekedy vyhľadať na internete, čo je to „tukovec“ a aké rozmery môže dosiahnuť.
Na konci každej kanalizačnej siete je čistiareň odpadových vôd, či už tá domáca alebo veľká obecná. Aj tu dokáže mastnota poriadne škodiť. Blokuje prietok, znižuje účinnosť meracích prístrojov a v nádržiach vytvára na hladine tvrdý povlak, pod ktorým čistiace baktérie a mikroorganizmy nemôžu dýchať a nedokážu správne likvidovať nečistoty. Dokonca aj vo vyčistenej vode, vypúšťanej z čistiarní späť do riek, môžu zostávať malé guličky tuku, s ktorými si systémy neporadia.
A čo ak olej vylejem niekam von?
Možno ste boli doteraz zvyknutí vyliať olej na kompost, na záhradu alebo niekam do lesa. Je predsa z prírody, ona si s ním zase poradí. Nie je to pravda. Bežne predávané oleje, najmä tie určené na tepelnú úpravu pokrmov, bývajú rafinované, teda zbavené väčšiny prirodzených zložiek. A po použití olejov v nich už vôbec nezostane veľa látok, o ktoré by príroda stála. Olej vyliaty kamkoľvek do pôdy preto nielenže nič nepohnojí, ale dokonca uškodí rastlinám a živočíchom. Ako všade inde, aj tu olej všetko zašpiní, oblepí, obalí a nakoniec zadusí.
Čo ak olej používam opakovane, takže už z neho skoro nič nezostane?
Tak tento spôsob využitia oleja je priamo zdraviu nebezpečný. Olej ako taký samozrejme škodlivý nie je. Naopak, naše telo kvalitné tuky a mnohé v nich obsiahnuté látky potrebuje a prospievajú mu. Záleží však na tom, po akom oleji siahnete a hlavne ako s ním zaobchádzate. Pri vysokých teplotách, prepaľovaní a opakovanom používaní pri tepelnej úprave dochádza k zmenám pomerov zdravých tukov i k chemickej premene vnútorných štruktúr. Vznikajú tak zdraviu škodlivé látky, niektoré z nich sa menia na rakovinotvorné. Olej použitý pri tepelnej úprave jedla teda nikdy nepoužívajte znova a vytrieďte ho do toho správneho kontajnera.
A keď olej zlejem a fľašu s ním vyhodím do bežného odpadu?
A nie je to škoda? Ak ste už olej doma vyseparovali, dajte mu šancu byť znova užitočným. Zatiaľ čo v bežnom odpade sa váš olej musí zložito likvidovať, triedenie ho dokáže vrátiť do hry. Po vyčistení a ďalšom spracovaní sa stane hodnotnou surovinou napríklad na výrobu moderných biopalív do lietadiel. Tým, že raz vyrobený olej je použitý hneď dvakrát, šetríte pôdu, vodu, ovzdušie a ďalšie prírodné zdroje. Vedeli ste napríklad, že každý recyklovaný liter oleja ušetrí viac ako 90 % emisií v porovnaní s klasickým fosílnym palivom?
A niečo na tom zarobí aj vaša obec. Skládkovanie komunálneho odpadu je dnes najdrahším a najmenej ekologickým spôsobom likvidácie odpadu. Odpad, vrátane oleja, sa pri ňom v lepšom prípade len rozloží, rozhodne však neurobí nič užitočné. Navyše sa rozkladá pomaly a prevádzka skládok a ich následná rekultivácia stojí ďalšie peniaze. A to nehovoríme o ekologických dopadoch. Je teda v záujme obcí či miest, aby recyklovali čo najväčšiu časť odpadov.
Tak čo, presvedčili sme vás? Skúste to s nami! Keď sa vám po prvýkrát podarí nevyliať olej do drezu či do záchoda, ale ho preliať do PET fľaše, pozrite sa na stránku www.triedimolej.sk, kde si v sekcii Mapa nájdete najbližší olejový kontajner projektu Triedim olej vo vašom okolí. A čím viac nás bude túto komoditu triediť, tým hustejšia sieť olejových kontajnerov v našich uliciach bude.
Poďme si ešte na záver zrekapitulovať prínos triedenia olejov:
zdroj a grafika: triedimolej.sk
V auguste 2022 sa začali na niektorých kontajnerových stojiskách v Myjave objavovať nové zberné nádoby s oranžovým krytom. Slúžiť budú na zber použitých olejov.
Tie majú začať mestá a obce na Slovensku zbierať a triediť na základe legislatívnej povinnosti a najmä pre lepšiu ochranu životného prostredia, ktorého sme súčasťou. Myjava nebude v tomto smere výnimkou a zber potravinárskych použitých olejov a tukov z domácností zavádza oficiálne od 1. septembra 2022.
V súčasnosti jedlý olej po využití v domácnostiach vo väčšine prípadov končí vo výlevkách, v odpadových systémoch, čo so sebou prináša negatíva nielen pre ekológiu. Po letných prázdninách budeme môcť spoločne tento trend postupne zvrátiť a začať sa chovať opäť o čosi zodpovednejšie k nášmu prostrediu.
Do tohto typu odpadu budeme môcť odovzdávať všetky jedlé oleje a tuky, ktoré doma používame pri príprave jedla. Po tom, ako splnia svoj účel, ich stačí zliať do akejkoľvek PET fľaše, ktorú sme doma zvyknutí triediť. Fľašu po naplnení dobre uzavrieme a odnesieme do najbližšej označenej zbernej nádoby na triedenie oleja.
V tejto chvíli (k 15. 8. 2022 - pozn.) ich máme na Myjave umiestnených 22 kusov. Kde presne ich nájdeme, to si môžete pozrieť napríklad na mapke na webe triedimolej.sk. No a čím viac obyvateľov bude použitý kuchynský olej v našom meste triediť, tým viac zberných nádob bude rozmiestnených v našich uliciach.
Medzi hlavné prínosy triedenia použitého potravinárskeho oleja a tukov patrí:
Podrobnejšie informácie o tejto problematike si v prípade záujmu môžete naštudovať na už spomínanej webovej stránke www.triedimolej.sk.
Pozývame vás, aby sme sa túto odpadovú komoditu naučili správne triediť a spoločne tak prispeli k zdravšiemu a ekologickejšiemu nažívaniu u nás v Myjave. Pretože každá kvapka sa počíta. Ďakujeme a veríme, že sa nám to spoločne podarí!
Mesto Myjava vytvorilo komplexné podmienky na separáciu komunálnych odpadov a občania sú v zmysle zákona povinní zapojiť sa do separácie a odkladať odpad do nádob na to určených (nie mimo nádob)! Nedodržiavaním platného VZN o nakladaní s komunálnymi odpadmi na území mesta Myjava – odkladanie odpadov mimo nádob, nedodržiavanie triedenia podľa druhu – môže byť občanovi v priestupkovom konaní uložená pokuta do výšky 1500,- €!
Odber odpadu v zberovom dvore je spoplatnený, ak:
Mesto Myjava aj touto cestou upozorňuje občanov na rešpektovanie dostupnosti kontajnerových stanovíšť a vyzýva ich, aby neparkovali svojimi motorovými vozidlami pri kontajneroch tak, že bránia vývozu odpadu. Takéto parkovanie je porušením platného Všeobecne záväzného nariadenia a mestská polícia môže priestupcovi uložiť pokutu do výšky 33,- €. Ďakujeme za pochopenie!
Mesto Myjava na základe početných a stále narastajúcich zistení znečisťovania kontajnerových stanovíšť pri bytových domoch a množiaceho sa ukladania objemného odpadu, drobného stavebného odpadu či elektroodpadu ku kontajnerom upozorňuje občanov Myjavy, aby dodržiavali platné Všeobecne záväzné nariadenie mesta Myjava č. 1/2016 o zbere, preprave a zneškodňovaní komunálneho odpadu a drobného stavebného odpadu na území mesta Myjava (ďalej VZN), ktoré okrem iného zakazuje uložiť alebo ponechať odpad na inom mieste, ako na mieste na to určenom v súlade so zákonom o odpadoch a platným VZN. Mesto Myjava v súlade s platnou legislatívou vykonáva zber takéhoto odpadu dvakrát ročne, pričom tento rok bude v mesiaci október realizovaný zber objemného odpadu a v mesiaci november zber orezu z drevín. Ďalej majú občania možnosť celoročne odovzdať odpad do zberného dvora a kompostárne na Brezovskej ulici v čase prevádzkových hodín zariadení.
Aj touto cestou vás teda upozorňujeme, že zo strany samosprávy bude priebežne vykonávaná kontrola kontajnerových stanovíšť v meste. V prípade opakujúcich sa nedostatkov bude mesto Myjava postupovať v súlade so zákonom č. 79/2015 Z. z. o odpadoch, pričom za uloženie odpadu na iné miesto, než na miesto určené obcou podľa § 115 ods. 1 písm. a) zákona č. 79/2015 Z. z. môže uložiť pokutu do 1500,- €. Prosíme vás preto o rešpektovanie stanovených pravidiel, aby sme mali naše mesto čisté a nezvyšovali si tak zbytočne náklady na odpadové hospodárstvo. Za pochopenie ďakujeme!
Pavel Halabrín
primátor Myjavy