Mesto Myjava

Čierno-biele derby s deľbou bodov

správa zo zápasu spartak myjava - fc petržalka

V piatok 22. júla 2022 pokračovala druhá slovenská najvyššia futbalová súťaž druhým kolom, v rámci ktorého Spartak Myjava privítal na domácom štadióne tím FC Petržalka.

Podľa pôvodného vyžrebovania sa mal duel uskutočniť práve v Petržalke, no vzhľadom na to, že hostia menia vo svojom futbalovom stánku trávnik, došlo k zámene vzájomných zápasov.

Súperi vstúpili do stretnutia vo vysokom tempe a od prvej minúty sa snažili útočiť. Úspešnejší boli v tomto ohľade Myjavčania, keď v 5. minúte pohrozil po Cisárovom centri Pekár a len o minútu neskôr preveril Sokolove reflexy po Tomanovej prihrávke Cisár. No z úvodného gólu sa v 7. minúte radovali hostia. Presné priťuknutie v šestnástke kopaničiarov zužitkoval Štefanec a nedal Kubicovi šancu. Myjava - Petržalka 0 : 1. V 13. minúte zasa skúšal šťastie na opačnej strane ihriska Čurik, Sokol ukryl loptu do náručia. V ďalších pätnástich minútach zápasu sa hra viditeľne upokojila a žiadne vážnejšie ohrozenie brány na jednej, či druhej strane diváci nevideli. Trocha rozruchu vyvolala až Svatíkova chyba v obrane v 35. minúte, ktorú - našťastie pre domácich - nestihli Petržalčania zužitkovať a Silva odkopol loptu do bezpečia. Do konca prvého dejstva sa už stav nezmenil a na prestávku sa tímy rozišli s gólovým náskokom hostí.

Do druhého polčasu Myjava nastúpila s jednou zmenou v zostave, keď Jakuba Buchela nahradil na trávniku Stanislav Olejník. Obraz hry sa nezmenil a spartakovci zatiaľ márne hľadali účinný recept na pozornú petržalskú obranu, ktorá odvracala každý myjavský pokus ohroziť Sokolovu svätyňu. No ani hostia neboli vpredu efektívni. Až v 59. minúte prinútil gólmana Petržalky k zákroku Legnani. A v tej istej minúte zabránil tutovke Sliackeho pri ľavej žrdi Kubica. Myjavčania sa vyrovnávajúceho gólu dočkali v 65. minúte. Na viackrát vybojovali loptu v pokutovom území hostí, Benovič vyslal loptu do otvoreného priestoru Legnanimu a ten upravil priebežný stav na 1 : 1. Potom prišla 69. minúta a v nej nedovolený zákrok Svatíka, po ktorom hlavný arbiter Benedik nariadil pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil kapitán hostí Obročník a prudkou strelou minul priestor troch žrdí. To Myjavčanov naštartovalo a začali byť nebezpečnejší. Gólom "smrdela" ich pekná kombinácia v 81. minúte s koncovkou Benoviča a čistú šancu spálil o minútu neskôr po tlaku Spartaka Olejník, ktorý mohol zápas po Martišiakovom centri možno aj rozhodnúť. Zvyšných desať minút už bolo poznačených únavou hráčov a vyššou nervozitou na ihrisku, keď sa oba tímy snažili získať všetky body. Nestalo sa a Myjava sa napokon s Petržalkou rozišla zmierlivo, s remízou 1 : 1.

Lukáš Kaplan, tréner Spartaka Myjava: "Dnes ma jednoznačne mrzí strata dvoch bodov. Tento zápas sme mohli vyhrať, ale rovnako aj prehrať, keď súper zahodil jedenástku. Prvý polčas sme trošku prespali, zaskočil nás rýchly gól v 7. minúte. Ale prvé dve šance sme mali my, no zahodili sme ich. To sú tie detaily, ktoré rozhodujú zápasy a na tom musíme do budúcna popracovať. Na to si musíme dávať pozor, lebo keby sme išli do vedenia 1 : 0, tak sa nám určite otvorí priestor na ďalšiu hru. Petržalka dala gól z prvej akcie, stiahla sa do defenzívy, čakala na rýchle brejkové situácie. Vedeli sme, že sú v tomto veľmi nebezpeční. V druhom polčase sme sa dostali viac do zápasu, chceli sme ísť za víťazstvom a boli odmenení gólom na 1 : 1. Potom prišla 82. minúta a príležitosť, aké musíme premieňať, ak chceme doma vyhrať."

Ján Haspra, tréner FC Petržalka: "Náš výkon hodnotím veľmi dobre, pretože chlapci sa ešte herne rozvíjajú, sú mladí a učia sa. Veľa vecí z ich strany dnes bolo dobrých, niektoré horšie, ale celkovo mám z nich dobrý pocit. Veľmi sa teším, že Myjava sa dostala opäť o stupienok vyššie a vždy je radosť sem prísť."

Zostava Spartaka Myjava: Kubica, Silva (77. Sivák), Buchel J. (46. Olejník), Benovič, Pekár (K), Cisár (64. Martišiak), Toman (77. Lopušan), Pafka (64. Flamík), Legnani, Čurik, Svatík

Zostava FC Petržalka: Sokol, Pittner, Privrel, Stašík, Kohút, Obročník (K), Štefanec, Bobrovský (83. Tóth), Hurný (54. Petrišák), Sliacky, Gerebenits (75. Tomovič)

ŽK: 73. Flamík, 85. Čurik - 89. Kohút