Za účasti primátorov oboch miest - Ľubomíra Halabrína a Denisa Kahaneca - sa za historickým „hurbanovským“ stolom začala písať nová družobná kapitola.
Mesto Dubové je situované na Zakarpatskej Rusi v Tačivskom regióne. Počet obyvateľov oboch miest je v podstate porovnateľný. Kým v Dubovom žije asi 9200 obyvateľov, na Myjave je to necelých 11 000. Obe mestá boli kedysi súčasťou Československa. Cez obe preteká rieka, v Dubovom je to Terešva. Zatiaľ čo Myjava bola po priemyselnej stránke historicky známa výrobou armatúr, Dubové má zasa tradíciu výroby vrtuľníkov a v posledných rokoch aj sánok či sedadiel do komerčných lietadiel.
Cieľom nadviazania tohto družobného priateľstva a podpísania memoranda je záujmové prepojenie oboch miest napríklad v oblasti športu, kultúry, turizmu, vzdelávania...
A kde sa vlastne zrodila myšlienka družby medzi mestami Myjava a Dubové? Približne pred rokom sa v jednom z dlhoročných myjavských partnerských miest, v českom Kostelci nad Orlicí, podpisovalo partnerské memorandum práve medzi Kostelcom a Dubovým. Táto udalosť bol impulzom k tomu, aby päť miest - Bielawa v Poľsku, Zeulenroda-Triebes v Nemecku, Kostelec nad Orlicí v Českej republike, Dubové na Ukrajine a Myjava na Slovensku začalo intenzívnejšie spolupracovať. Ich predstavitelia na spoločných stretnutiach zistili, že všetky tieto mestá majú k sebe blízko svojimi aktivitami, záujmami i problémami a začali sa pravidelne navštevovať. Napríklad počas júna to bolo športové podujatie v Kostelci, na ktorom sa aktívne zúčastnili aj starší žiaci U15 Spartaka Myjava alebo práve Medzinárodný folklórny festival MYJAVA 2024.
I keď sa na prvý pohľad môže zdať, že Myjavu a Dubové delia stovky kilometrov, predstavitelia oboch miest sú presvedčení, že toho, čo ich spája, je oveľa viac. A podpísaním júnového memoranda sa začala písať nová kapitola hodnotného družobného priateľstva oboch samospráv.
foto: Vladimír Pyxel Domen