Myjava - Zjednodušená verzia stránok
Nastavenie veľkosti písma
+

Aktuality - Betlehemy ako ich nepoznáte

Výstava betlehemov Jozefa Práznovského.

Slovenské národné múzeum – Múzeum Slovenských národných rád v Myjave vás pozýva na výstavu netradičných betlehemov z dielne Jozefa Práznovského. Tá sa bude konať od 8. decembra 2022 do 31. januára 2023.

Vernisáž výstavy je naplánovaná na štvrtok 8. decembra 2022 o 16.00 h v priestoroch myjavského múzea.

Betlehem je stvárnením biblického výjavu, ktorý je opísaný v Matúšovom a najmä Lukášovom evanjeliu. Za jeho prvého tvorcu je považovaný František z Assisi. 
Na našom území sa rozširovanie betlehemov spája s reformami Jozefa II. a preorientovaním sa mnohých sakrálnych umelcov na tvorbu betlehemov v ľudovom prostredí.

Jozef Práznovský sa výrobe betlehemov venuje už viac ako dve desaťročia. Doposiaľ ich vyrobil približne 1500 kusov, pričom najmenší z nich má veľkosť len 5 milimetrov. Práznovský pri svojej tvorbe využíva napr. drevo, pálenú tehlu, hlinu, tuzemské či tropické ovocie, jadierka, kôstky, rybie kosti, mušle, lastúry, hviezdice, africké tekvičky, bambusové listy, atď. Každé dielo je napriek spoločnej téme jedinečné a originálne. Jeho tvorba bola, okrem iných miest, vystavená aj v Ríme, Lurdách či Medžugorií. Samotný autor týchto netradičných betlehemov na margo svojej umeleckej práce poznamenal: „Každý betlehem je pre mňa výnimočný, je vyrobený s veľkou láskou. Človek to musí precítiť, je to moja srdcová záležitosť. Ako už dávno povedal Anatole France, v každom umení umelec zobrazuje len svoju vlastnú dušu.“

zdroj: TS SNM - Múzeum SNR v Myjave

Dátum vloženia: 2. 12. 2022 8:59
Dátum poslednej aktualizácie: 2. 12. 2022 9:20
Autor: M. Hrin