Klávesové skratky - rozšírené
Preskočiť na obsah
Dnes je 20.03. 2019 | Prihlásiť

Digitálne mesto Gazdovský dvor City monitor Sprievodca Odkaz pre starostu


Príprava MFF MYJAVA 2018 je v plnom prúde

mff myjava 2018Máme za sebou prvý jarný deň, marec sa pomaly, ale isto blíži ku koncu a to znamená, že tak prípravný výbor ako aj programová rada naplno pracujú na príprave 59. ročníka Medzinárodného folklórneho festivalu MYJAVA 2018. Ten sa uskutoční v termíne 15. až 17. júna 2018 v areáli Trnovce a opäť ponúkne návštevníkom to najlepšie zo slovenskej i svetovej ľudovej kultúry. Organizátori, ktorými sú mesto Myjava a Centrum tradičnej kultúry Myjava, očakávajú v tomto roku na festivale účasť viac ako 1800 účinkujúcich. Tí sa divákom predstavia v asi štyridsiatich scénických a nescénických programoch. 

Myjava sa tak v júni opäť stane na tri dni centrom folklórneho diania na Slovensku. Veď tunajší festival, ktorý už o rok oslávi svoje 60. výročie, právom patrí medzi tri najväčšie a najvýznamnejšie folklórne festivaly u nás. Je po programovej i organizačnej stránke pozitívne hodnotený odborníkmi i laikmi, ktorý myjavský sviatok folklóru navštevujú. Aj v tomto roku ľudia organizačne zainteresovaní do prípravy MFF MYJAVA 2018 robia všetko preto, aby úroveň podujatia zostala nielen zachovaná, ale sa opäť o čosi zvýšila a potešila tých, ktorí sa na Myjavu chystajú. V ponuke nebudú opäť chýbať veľké javiskové choreografie, nescénické programy pre malých i veľkých, zábavy, tanečné školy, súťaže, koštovky, ľudové rozprávania, výstavy, divadelné formy, obľúbený sobotňajší Jarmek pot mijafskú vežu a samozrejme jedinečné mestečko MY-A-VY

mff myjava 2018

Ideový plagát 59. ročníka MFF MYJAVA 2018

Ako býva dobrým zvykom, oficiálne otvorenie festivalu sa uskutoční v amfiteátri Trnovce v piatok 15. 6. 2018 o 20.00 h a bude znova spojené s odovzdávaním Ceny festivalu. Predchádzať mu bude dopoludňajšie vystúpenie zahraničných hostí v Kultúrnom dome Samka Dudíka určené primárne žiakom škôl. A budú to práve súbory z iných krajín, ktoré sa divákom predstavia po otvorení festivalu v programe Vitajte, priatelia, na Myjave! Účasť tanečníkov a hudobníkov zo zahraničia, najmä z tých exotickejších krajín, býva každoročne tak trochu lotéria. Raz to vyjde všetko tak, ako je naplánované, inokedy sa objavia problémy s vízami, dopravou, termínmi... Veríme však, že tento ročník bude práve jedným z tých, v ktorom všetko dobre dopadne a na myjavské kopanice bez problémov pricestujú všetky súbory, s ktorými programová rada už niekoľko mesiacov komunikuje. Zatiaľ to vyzerá tak, že môžeme určite počítať s účasťou folkloristov z juhoamerického Peru, s dvomi súbormi z Číny a s FS Danaj z Českej republiky. Ďalšie krajiny - hovorí sa o talianskej Sicílii, Srbsku či Estónsku - sú stále v riešení. Po zahraničných účinkujúcich bude pódium patriť domácim folklórnym súborom a ich novému programu inšpirovanému dielom známej spisovateľky Zuzky Zgurišky.

folklórny súbor z peru

Folkloristi z Peru zavítali na Myjavu aj v roku 2016

Sobota, ktorá býva, ak mu praje počasie, aj z hľadiska návštevnosti tým najsilnejším festivalovým dňom, začne tradičným Jarmekom pot mijafskú vežu. Miestom jeho konania je Námestie M. R. Štefánika v Myjave, ktoré bude od rána patriť remeslám a množstvu stánkov s najrozličnejším tovarom, najmä tým ľudovo-umeleckým. Počas jarmoku prechádza centrom Myjavy sprievod všetkých účinkujúcich, ktorí ukážkami svojho umenia pozvú ľudí na popoludňajšie programy v amfiteátri Trnovce. Ten symbolicky otvorí svoje brány o 15.30 h a prvý tematický program zameraný na vojenské a regrútske tradície sa v ňom začne o desať minút neskôr. Po ňom budú divákov zabávať kolektívy z dolného Trenčianska v pásme nazvanom Trenčiansku dolinú, ktoré sa bude niesť v duchu spomienok na detstvo, rodinné tradície, spoločenské zvyky, svadby... Pred hlavnými večernými programami majú organizátori v úmysle roztancovať celé Trnovce. Od Hrišča na začiatku areálu, cez amfiteáter až po koniec mestečka MY-A-VY. Akým spôsobom, to sa nechajme prekvapiť. Krátko po siedmej hodine večer je naplánované tretie vystúpenie zahraničných hostí v rámci MFF MYJAVA, a to v programe Dedičstvo národov. Podtitul pásma znie Dvadsať tisíc míľ pod nohami. Potom si budeme môcť pozrieť tematický program s námetom životných príbehov nositeľov ľudových tradícii a sobotňajšie dianie v amfiteátri ukončí veľký program s názvom Bratia - Bratři s motívom stého výročia vzniku ČSR a spoločnej histórie Čechov a Slovákov.

fs kopaničiar z myjavy

Folklórny súbor Kopaničiar z Myjavy v amfiteátri Trnovce

Nedeľa býva spravidla uvoľnenejšia, pokojnejšia, určená predovšetkým deťom a ich rodičom a so slávnostnejšou atmosférou dňa. Tú budú už dopoludnia v mestečku MY-A-VY dotvárať misijné bohoslužby a spomienkové rozprávania. Amfiteáter začne ožívať po 14.00 h, kedy sa v ňom predstavia tie najlepšie detské folklórne súbory z regiónov Dunajskej Stredy a Galanty. Galaprogram festivalu s podtitulom Cirkus Myjava, s účasťou mnohých účinkujúcich z predošlých festivalových dní, s domácimi folkloristami i zahraničnými hosťami sa začne o 15.45 h.

Ako sme už spomínali, hlavné dianie v amfiteátri bude dotvárať množstvo nescénických programov, ktoré sú akýmsi špecifikom myjavského festivalu. Tie sa budú konať v celom areáli, no ich hlavným dejiskom bude znova mestečko MY-A-VY na lúke za amfiteátrom. To ožije napríklad obľúbenými svojráznymi postavičkami stvárnenými členmi divadla Korbáč, tanečnými školami, zábavami, programami pre deti... Prevonia ho Kuchyňa starých materí s ponukou regionálnych špecialít zblízka i zďaleka i ukážka výroby klobás či ťahania štrúdiel. Bude sa tu súťažiť o mijafskí kosjérek a všeličo zaujímavé z našej histórie rozprávať. Celkovú atmosféru sviatku folklóru umocnia ďalšie dve muzikantské pódia v areáli, gazdovstvo so zvieratami, hriščo s dobovými hrami pre malých návštevníkov a ďalšie prvky, ktoré robia myjavský festival tým, čím je. Už teraz vás srdečne na 59. ročník MFF MYJAVA 2018 pozývame!

Festival pripravuje mesto Myjava v spolupráci s Centrom tradičnej kultúry Myjava a s podporou Fondu na podporu umenia i Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Informácie o programe festivalu uvedené v tomto článku sa ešte môžu z organizačných a technických dôvodov meniť a upravovať.


Vytlačiť | Pridané: 11:35:12 22.03.2018 | Prečítané: 4330x | Autor: Marek Hrin | Komentárov: 0 | Hodnotenie: 0

Ohodnoťte tento článok (známky ako v škole)
Pre hodnotenie musíte byť prihlásený!

Diskusia k článku

Pre pridávanie príspevkov musíte byť prihlásený!


Dôležité oznamy
Kalendár podujatí
Marec 2019
PUSŠPSN
    123
45678910
11121314151617
181921222324
25262728293031
Zoznam podujatí

Anketa
Aké kultúrne podujatia by ste radi videli v Myjave, respektíve ktorú kultúrnu oblasť by ste posilnili?

Všetky ankety

Štatistiky
Počet návštev
Online9
Dnes  120
Mesiac  11770
Celkovo725945

Myjava naživo
Myjava naživo

Odporúčame

Citajte viac